piątek, 12 września 2014

Czy warto pożyczać?

Pożyczki pod zastaw są dobrą formą szybkiego pożyczania. lombard szczecin prezentujemy informacje związaną z tematem pożyczek.

Kredyt na wakacje?

Sezon urlopowy trwa. Wedle badań 28% nie pojedzie w tym roku na żaden wyjazd, spora część wyjeżdżających spędzi urlop w kraju, a za granicę pojedzie co siódmy.

Ale wielu Polaków urlopowy wyjazd planuje sfinansować kredytem. Czy to jest dobry pomysł? Bez wątpienia, wyjazd jest potrzebny, po to by nabrać energii i nie zwariować. Badacze podkreślają, że spędzenie wolnego czasu na własnej kanapie, nie zapewni prawdziwego odpoczynku. Brak urlopu źle wpływa wydajność pracy, bardzo źle wpływa też na nastrój, a w skrajnych wypadkach może prowadzić do depresji.


Co na to banki?

Myślę, że instytucje finansowe ponoszą sporą winę, bo udzielały kredytów bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od niedawna Komisja Nadzoru Finansowego zarządza obowiązkowy wkład własny wynoszący 5%, od 2015 roku będzie to już 10%, a od 2016 15%. Nie ma już tez możliwości wzięcia kredytu w obcej walucie, chyba że się w tej walucie zarabia. Można narzekać, że te restrykcje spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, jednak w konsekwencji nie będzie również tylu ludzi, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla konsumenta tak naprawdę korzystne. Mimo to, nie wszyscy uświadamiają sobie, że wkład własny jest naprawdę ważny, przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup nieruchomości.


Kredyt

Duża część Polaków nie może wziąć kredytu. I to nie z powodu braku środków na ich spłatę. Wiele banków nie daje możliwości zaciągnięcia pożyczki, jeżeli jest się zatrudnionym na umowę o dzieło, lub zlecenie.

Niezwykle trudno jest też o kredyt zaczynając działalność gospodarczą - zazwyczaj trzeba czekać co najmniej rok, a ilość dokumentów, których wymaga bank, może przerazić. Jeszcze gorzej jest, gdy jest się udziałowcem w spółce.


Definicja kredytu hipotecznego

Ze względu na cel:

Kredyt hipoteczny ? środki przekazywane są na zakup domu, mieszkania własnościowego, spółdzielczego lub innej nieruchomości. Uruchamiany w całości, bank przelewa kwotę kredytu na rachunek sprzedającego (np. dewelopera) na podstawie umowy kupna-sprzedaży.
Kredyt budowlano-hipoteczny ? środki przeznaczone są na budowę domu przez osobę fizyczną, spółdzielnię lub dewelopera. Uruchamiany w całości lub transzach. Przy uruchomieniu w transzach odsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty, a nie od całości przyznanej sumy. Do momentu uzyskania pozwolenia na zamieszkanie lub odbioru na podstawie protokołu ze spółdzielni spłacane są tylko odsetki bez kapitału. Do wniosku o kredyt załącza się kosztorys celem późniejszego rozliczenia wydatków na podstawie faktur.
Pożyczka hipoteczna ? środki są przekazywane na dowolny cel (niekoniecznie związany z budową lub zakupem nieruchomości).

Ze względu na walutę:

Kredyty w walucie krajowej,
Kredyty walutowe:
Typowy kredyt walutowy ? kredyt udzielany jest w walucie krajowej, ale w dniu podpisania umowy jego wartość jest przeliczana na walutę obcą (np. EUR, USD, JPY, CHF) według bieżącego kursu. Harmonogram rat podany jest w walucie obcej. Spłata dokonywana jest w walucie krajowej po przeliczeniu według kursu waluty przypadającym na dzień spłaty. Najkorzystniejszy jest kredyt spłacany na podstawie fixingu (kursu średniego) ze względu na brak różnicy w wartości tj spreadu. Jednak większość kredytów jest przyznawana systemem: udzielenie ? suma podzielona przez kurs kupna danego banku, spłata ? rata pomnożona przez kurs sprzedaży. Ten system powoduje, iż w momencie udzielenia kredytu mamy wyższą kwotę do spłaty wynikającą z różnicy kursów.
Kredyt walutowy denominowany ? w umowie mamy konkretną kwotę w walucie krajowej PLN. Kwota dzielona jest na transze i przeliczana na walutę obcą.

Opcje wyliczenia wartości w walucie krajowej:

umowę zawiera się na określoną kwotę waluty krajowej
umowę zawiera się na określoną kwotę waluty obcej ? to rozwiązanie w przypadku ceny zakupu nieruchomości ustalonej w PLN (nieruchomość kupiona w PLN, kredyt spłacany w walucie)

może prowadzić do niedoboru środków do ceny zapłaty w przypadku niższego kursu w chwili przeliczenia niż zakładany

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_hipoteczny


Pożyczka na remont

Polacy bardzo często sięgają po karty kredytowe i pożyczki konsumpcyjne, często są to relatywnie małe kwoty. Wiadomo, że nie wszystko da się sfinansować za pomocą własnych środków (zwłaszcza, jeśli ich brak), bywa że pożyczka jest po prostu koniecznością, ponieważ tych wydatków nie można uniknąć.

Takim przykładem może być remont domu, lub mieszkania. Czasami nie chodzi o zmianę koloru ścian, czy położenie paneli na podłodze, ale na przykład o zakup opału, lub instalacji grzewczej. Nie da się przełożyć remontu na później, jeśli z dachu cieknie. W takich wypadkach, jeśli nie mamy odpowiednich środków, to trudno - po prostu trzeba wziąć kredyt.

Jak wziąć taki kredyt i nie żałować? Banki mają bogatą ofertę kredytową, ale nie zawsze najlepszą da nam bank, w którym mamy konto. Tak, mają pełną historię wpływów, więc obliczenie zdolności kredytowej jest szybkie. Pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie kredytu ma znaczenie. Może ono wydawać się bardzo niskie, jednak... jest jeszcze prowizja. Zanim skorzystamy z oferty, dobrze podliczmy wszystkie koszty, sprawdźmy czy nie żadnych ubezpieczeń, czy innych dodatkowych kosztów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz